A személyi számítógépek feltalálása óta azon dolgoznak a kutatók, hogy lekicsinyítsék azok alkatrészeit és hordozható, miniatűr formában gyártsák le azokat. A miniatürizálás akadályainak leküzdését követően a laptopok és okostelefonok manapság többre képesek, mint a korabeli szoba méretű egységek. Manapság mindenki laptopot, tabletet szeretne vásárolni és a személyi számítógépet magával viszi az utazásokra. A kicsinyítésnek áldozatul eső csatlakozók pótlását többféle módon próbálják megoldani a szakemberek.
A hagyományos laptopok minimális csatlakozófelületekkel rendelkeznek, ezért olyan eszközöket kellett kifejleszteni, melyeket univerzális módon kapcsolhatunk a géphez. A USB 3.0-ás port sebessége már lehetővé teszi, hogy csatlakoztathassuk az univerzális dokkolót. Néhány nagyobb gyártó előre gondoskodott a kiegészítő lehetőségekről és a laptopba speciális csatlakozókat építettek be, melyen keresztül csatlakoztatható a különleges dokkoló. A laptop dokkolóegységben helyet kaphat kiegészítő videokártya, hálózati kártya, merevlemez vagy akkumulátor is. A dokkolók egyik fajtája a port replikátor, mely a laptopon található csatlakozók, portok számát növeli meg, így a legkülönbözőbb egységeket csatlakoztathatjuk a géphez.
A laptopot asztali gépként használva felmerül a töltés és a hűtés problematikája is, ezért a profi dokkolók kiegészítő hűtéssel és tápegységgel is el vannak látva. A laptop dokkoló megvásárlásakor tekintettel kell lenni a laptop pontos típusára, mivel csak speciális egység vásárolható az egyes modellekhez.
Lehet-e laptop dokkoló nélkül élni és milyen funkcióra alkalmazható az adott eszköz? További érdekes olvasnivaló témák: laptop, dokkoló, laptop akkumulátor, laptop csatlakozó, laptop töltő, USB.